SIKÇA SORULAN SORULAR

 

 

 

SSS1. Mumo nedir?

Mumo iki Türk girişimcinin buzdolabı poşeti, streç film gibi tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak için geliştirdiği, doğa dostu bir doğa dostu bir saklama çözümü.

 

SSS2. Mumo’yu nasıl yıkamalıyım?

Soğuk su, (tercihen ekolojik) deterjan ve (yine tercihen) kabak lifi ile kibarca yıkamanı ve çitilememeni rica ederiz. Islak Mumo’yu asarak veya sererek kurutabilirsin. İçerisindeki balmumu eriyebileceği için sıcak su, mikrodalgalar, fırınlar, sıcak arabalar ve yeterince soğutulmamış artıkları kapatan kaplar dahil olmak üzere tüm ısı kaynaklarından kaçınmayı unutma.

 

Detaylı bilgi için Mumo ile beraber gönderdiğimiz kullanım talimatlarına bakabilirsin ya da sitemizden Nasıl Kullanılır? sayfasını okuyabilirsin.

 

SSS3. Mumo kapattığım kaba yapışmıyor, ne yapabilirim?

Mumo kaba değil daha çok kendine yapışan bir ürün. Kabını örttükten sonra güzelce elinin ısıyla Mumo’yu birbirine yapıştırarak mühürleyebilirsin.

 

SSS4. Çocuğum için kullanabilir miyim, güvenli mi?

Mumo’nun içeriği tamamen doğal, kullanım talimatlarına uyarak güvenle çocuklarınız için hazırladığınız gıdalarda için de kullanabilirsiniz.

 

SSS5. Mumo tek kullanımlık mı? Ne kadar süre kullanabilirim?

Hayır, tek kullanımlık değil. Yaklaşık 100 defa tekrar tekrar yıkayıp kullanabilirsin. Mumo’yu daha uzun süre kullanmak için aldıktan sonra yıkayıp hemen kullanmanı öneririz. Böylece içeriğinde doğal hammade kolayca aktif olacaktır.

 

SSS6. Mumo saklama kumaşlarının içeriğinde ne var?

Mumo’nun içerisinde; balmumu, çam ağacı reçinesi ve hindistan cevizi yağı içeren bir solüsyon var. GOTS sertifikalı organik pamuklu kumaşlarımıza bu solüsyonun emdirerek üretiyoruz.

 

SSS7. Vegan Mumo var mı?

Henüz yok. Vegan Mumo üretmeyi çok istiyoruz ancak doğaya ve ekolojik döngüye zarar vermeden bir üretim sağlamak, yerel hammaddeler kullanmak önceliğimiz. Türkiye’de üretilen bir vegan mum bulduktan sonra çalışmalara başlayacağız.

 

SSS8. Her gıdayı Mumo’yabilir miyim?

Et ürünleri hariç her gıdayı Mumo’layabilirsin. Ette oluşabilecek bakterileri sadece sıcak su yok ediyor. Bu nedenle direkt ete teması uygun değil. Ayrıca sıcak kapların üstünü örtmeden önce soğumasını beklemeni öneririz.

 

SSS9. Mumo’yu kullanmadığım zamanlar nasıl saklamalıyım?

Mumo’nu, serin ve ışık görmeyen bir yerde saklamanı öneririz. Mumo’lar doğal içerikli, yaşayan ürünlerdir; çok uzun süre kullanmadan saklamanı tavsiye etmiyoruz.

 

SSS10. Hangi boy Mumo benim için daha uygun?

Mumo’larını aklına gelen her gıdada kullanabilirsin. Bizden öneriler istersen şöyle:

 

Küçük Boy Balmumlu Kumaş: Ufak kaselerin üstünün kapatılması, yarım kalmış meyve, sebzelerin saklanması için tavsiye ediyoruz.

 

Orta ve Büyük Boy Balmumlu Kumaş: Kapların üstünün kapatılması, ekmek ve yeşilliklerin sarılması için öneriyoruz.

 

Dev Boy Balmumlu Kumaş: Büyük borcamların, kapların üstünün kapatılması; ekmeklerin sarılması ya da iki, üç yeşilliğin bir arada taze tutulması için tavsiye ediyoruz.

 

Küçük Boy Balmumlu Kese: Küçük taneli gıdaları, kuruyemiş gibi bir porsiyonluk atıştırmalıkları saklamak için küçük boy keseyi kullanabilirsin. Orta boy Balmumlu Kese: Orta boy kese sandviç gibi atıştırmalıkların, meyvelerin, ve hamur işi ürünlerin taze saklanması için idealdir.

 

 

Büyük Boy Balmumlu Kese: Özellikle bakliyat, büyük boy yeşillikler, ekmek gibi ürünlerin saklanması için kullanabilirsin.

 

SSS11. Mumo’ma gıdanın kokusu siner mi ya da gıdaların kokusunu dışarı sızdırır mı?

Mumo ile kullanım süresi boyunca koku sızdırmadan gıdanı saklayabilirsin. Ancak kullanım ömrü dolduktan sonra soğan, kokulu peynirler vb. gibi yiyeceklerin kokusu Mumo’ya geçebilir.

 

SSS12. Kullanım sonrası Mumo’dan lekeler çıkar mı?

Mumo’yla yüksek pigmentli gıdalar, salçalı yemekler, koyu meyveler vb. saklandığında kumaş boyanıyor ve yıkansa bile lekeler gitmeyebiliyor. Bu Mumo’nun kirli olduğu anlamına gelmez. Gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsin.

 

SSS13. Neden Mumo’mun üzerindeki balmumu ufalanıyor veya dökülüyor?

Mumo’n sıcak ile temas etmiş ya da kullanım ömrü dolmuş olabilir. 100 derece ısıtılmış fırında 5-10 dakika bekleterek içindeki solüsyonun erimesini sağlayabilirsin. Soğumadan önce Mumo’yu yapışma riskine karşı yağlı kağıttan ayırmayı unutma!

 

SSS14. Mumo’m sertleşti ne yapabilirim?

Tüm form kaybı sorunlarında Mumo’nu 100 derece fırında yağlı kağıt ya da silikon mat üzerinde 5-10 dakika bekletebilirsin.

 

SSS15. Mumo ile et ürünleri saklayabilir miyim?

Et ürünleri ile saklamanı önermiyoruz. Mumo yalnızca soğuk su ve sabun ile yıkandığı için ete temasında oluşabilecek bakterileri sterilize edemeyecektir.

 

SSS16. Mumo’yu dondurucuda kullanabilir miyim?

Evet, kullanabilirsin. Dondurucudan çıkardıktan sonra oda sıcaklığında çözülmesini beklersen, dokusu ve formu korunacaktır.

 

SSS17. Mumo’m neden küflendi? Ne yapabilirim?

Bu sık karşılaşılan bir durum değil ancak yine de gerçekleşebiliyor. Kullanımı ya da muhafazası sırasında nemli bir ortamda bulunmamalı ya da ıslak olmamalı. Nemli ortamlar Mumo’nun küflenmesine neden olabilir ya da öncesinde iyi yıkanmamış Mumoların kullanımında aynı sorun yaşanabilir Uzun süre yarım kalmış sebze- meyvelerde limon, kavun vb. temasında da küflenme olabilir. Mumo’nu sabunlu su ile nazikçe yıkamanı ve 100 derece fırında 5-10 dk bekletmeni öneriyoruz. Eğer leke çıkmazsa, küçük bir gıdanı saklayıp deneme yapabilirsin.

 

SSS18. Mumo’da bakteri oluşur mu?

Hayır. Kullanma talimatlarına uyduğunuz ve çiğ et ile temas ettirmediğin sürece bakteri oluşmaz. Şüphe ettiğin herhangi bir durumda; Mumo’nu sterilize edip yenilemek için, 100 derece fırında yağlı kağıt üzerinde 5-10 dakika bekletebilirsin.

 

SSS19. Mumo’ya sardığım yiyecekler tazeliğini korumuyor, ne yapabilirim?

Mumo’nun Balmumlu antibakteriyel doğal solüsyonu gıdanı uzun süre sağlıklı olarak saklayabilmen için üretildi.

  • Kullanım biçimine ve sıklığına bağlı olarak yaklaşık 1 sene içinde Mumo’nun etkinliği azalacaktır. Mumo’nu evde yapım kiti ile yenileyebilisin.
  • Yeşilliklerini yıkayıp kuruladıktan sonra Mumo'lamanı, tamamen kapanacak şekilde  sarmanı öneririz. Mumo gıdanın nefes almasına engel olmaz.
  • Mumo’nu buzdolabının nemli bir yerinde tutmadığından emin ol!

 

SSS20. Mumo’mun kullanım ömrü doldu ne yapayım?

Mumo doğada çözünebilir. Kompost edebilir ya da yanıcı özelliği sayesinde çıra olarak kullanabilirsin. Çıra olarak kullanımını tercih edersen dikkatli olmanı rica ediyoruz. İstersen kendin yap kitimizi kullanarak onarıp kullanmaya devam edebilirsin.

 

SSS21. Kendi Mumo’mu yapabilir miyim?

Tabiki. Evdeki fazla pamuklu kumaşlarını (Nevresim kumaşları gibi dokuma kumaşlar Mumo yapımı için en uygun kumaş tipidir.) istediğin boyda kesip, Mumo evde yapım kiti ile kendi Mumo’nu yapabilirsin.

 

Daha detaylı bilgi için Mumo Evde Yapım Kiti'ni inceleyebilirsin.

 

SSS22. Mumo’yu kesmemde bir sakınca var mı?

Mumo’ları çoğu mutfakta rahatlıkla kullanılabilecek ölçülerde üretiyoruz. Eğer ilk defa Mumo kullanacaksan bizim önerimiz hemen farklı bir boya kesmek yerine bir süre elindeki boyları kullanmaya devam etmen. Bu süre sonucunda hala farklı bir boya ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan tabii ki kesebilirsin. Kesme işlemi kaplamasına bir zarar vermeyecektir.

 

SSS23. Sipariş verdim, ne zaman elime ulaşır?

Siparişlerinizi en geç 2 gün içinde kargoya veriyoruz.

 

SSS24. Mumo’yu nerelerden temin edebilirim?

Kendi sitemiz üzerinden online temin edebileceğin gibi sayfamızdaki Diğer Alışveriş Yerleri bölümünde olan dükkanlarda da bulabilirsin.