NASlL KULLANILIR?  

 

Merhaba, Öncelikle Mumo’yu tercih ettiğin için teşekkür ederiz.

Mumo’lar doğal içerikleriyle yaşayan ürünlerdir, bu nedenle satın aldıktan sonra hızlı bir şekilde kullanmaya başlamanı öneriyoruz.

İlk kez kullanmadan önce; soğuk su, (tercihen ekolojik) deterjan ve (yine tercihen) kabak lifi ile yıkamanı rica ederiz. Islak Mumo’yu asarak veya sererek kurutabilirsin. Her kullanımdan sonra yıkaman hijyenik kalmasını sağlar. Eğer sadece kase, tabak vb. eşyaların üzerini kapatmak için kullandıysan sudan geçirmen yeterli olur.

Saklayacağın gıdayı sardıktan sonra (ya da keselerin içine koyduktan sonra) Mumo’yu elinle hafifçe bastır ve kumaşın şekil almasını bekle. İçeriğindeki balmumu sayesinde kumaş yumuşayacaktır. Mumo’lar buzdolabında veya buzlukta saklanarak kullanılabilir. Çıkardıktan sonra oda ısısında çözülmesini beklersen dokusunu kaybetmeden eski haline gelecektir.

Uzun süre salçalı yemeklere veya koyu renkli meyve ve sebzelere sarılı kaldığında, kumaş yiyeceğin rengini emebilir ve yıkandığı halde kumaştan renk çıkmayabilir. Bu hijyen açısından bir sorun değildir.

Mumo’lar; peynir, sebze-meyve, ekmek, hamur, kuruyemiş, yani aklına gelebilecek her şeyde kullanılabilir. Soğuk su ve sabunla elde yıkandığı için, bakteri oluşmaması adına çiğ et ürünleriyle temasından kaçınmanı tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde yaratıcı olmak sana kalıyor; Mumo’larınla küçük kuruyemiş külahları yapabilir, öğlen yemeği için hazırladığın sandviçi Mumo’na güvenle sarabilirsin.

 

Saklayacağın sebze-meyve ya da kap kacağın üstüne sardıktan sonra, ellerinle biraz tutarak hafifçe bastırırsan 1-2 saniye içinde kumaş sardığın şekile oturacaktır. Çünkü balmumu elinin ısısıyla biraz yumuşayacak ve kumaş şekil alarak kendisine hafifçe yapışacak. Peynir, taze sebze-meyve, ekmek, hamur sarmakta kullanabilirsin, yalnızca soğuk su ve sabunla elde yıkandığı için çiğ et ürünlerine direkt temastan kaçınmanı tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde yaratıcı olabilirsin, kendi küçük kuruyemiş külahını yapıp dışarı çıkarken çantana atabilirsin :) Ya da öğlen yemeği için hazırladığın sandviçi sarabilirsin.

 

 

Mumo'yu nasıl yıkarım?

 

 

 

 Mumo ile ekmek sarmak

 

 

 

 

 

Mumo ile nasıl kese yaparım?