Mumo nedir?

 

Mumo doğal içerikli bir saklama kumaşıdır. Balmumu, çam ağacı reçinesi ve hindistan cevizi yağının sertifikalı organik pamuklu kumaşa emdirilmesiyle üretiliyor. Günlük hayatta kullandığımız buzdolabı poşeti ve streç film gibi tek kullanımlık plastiklere alternatif olarak ortaya çıktı.

Tek kullanımlık plastikler gıdalarımızı bakterilerden bir nebze koruyarak onların taze kalmasını sağlıyor ama diğer yandan içerdikleri kimyasallar gıdaya geçebiliyor. Bu ürünlerde yer alan PVC, plastiklerin içinde bulunan maddeler arasında en riskli grupta yer alıyor. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde meme kanseri ve hormon bozuklukları riskini arttırdığı için PVC bazlı gıda saklama ürünleri yasaklandı. Türkiye’de streç filmlerin çoğu hala PVC'den yapılıyor.

Mumo, sahip olduğu doğal mikro gözenekler sayesinde sakladığı gıdanın nefes almasını sağlıyor. İçeriğindeki antibakteriyel solüsyon, gıdaları plastik saklama gereçlerine göre çok daha uzun süre taze tutabiliyor. Üstelik doğadan çıkan, doğal olarak antibakteriyel ve yenilebilir malzemelerden üretildiği için sağlık açısından son derece güvenli. Tekrar tekrar kullanılabiliyor ve kullanım ömrünün sonuna geldiğinde de plastik atığı ile doğayı kirletmiyor .

 

 

Bu fikir nasıl oluştu?

 

Gelecekte yaşanabilir bir dünyanın hayalini kurarken, tek kullanımlık plastik tüketiminin azaltılmasının acil üzerinde çalışılması gereken konulardan biri olduğunu düşünüyoruz. Haziran 2017’de Amerika’daki balmumlu kumaş üreten markalarla ilgili yaptığımız araştırma da bu fikrimizi destekledi. Mumo’nun Türkiye’de üretilmesi gereken, yenilikçi bir saklama ürünü olduğunu düşündük. Yaz aylarında araştırmalarımızı yaparken oluşturduğumuz içerik formülünü gıda saklamak için en iyi hale getirdik.

 

 

Biz kimiz?

 

Biz Erdem Kumkale ve Işınsu Kaya, iki doğasever, ilkokul arkadaşıyız.

Erdem, iç mimar ve tasarımcı; daha önce farklı alanlarda edindiği üretim tecrübelerini bir araya getirerek insanların hayatına katkısı olan ürünler tasarlamayı ve hayata geçirmeyi seviyor. Çocuğunun geleceğini düşünen yeni bir baba aynı zamanda.

 

Işınsu, iş hayatına kurumsal yapıda başladı, daha sonra yeni girişimlerde iş geliştirmeden sorumlu olarak çalışmayı tercih etti. Doğaya katkı sağlayan bir işi olmasını hayal eden bir gıda mühendisi ve 2 çocuklu bir anne olarak Mumo’yu hayata geçirdi .

 

 

Neden bu işi yapıyoruz?

 

Hem insanların hayatına hem de doğaya katkı sağlayacak bir iş yürütüyor olmak bizi iyi hissettiriyor. Günümüzde pratiğe yönelik, hayatı kolaylaştıran pek çok iş kolu, sağlığı ve doğayı gözetmeyi göz ardı edebiliyor. Gelecek nesilleri de düşünerek, yaratıcılık ve doğayı önemseyen yeni fikirler ortaya çıkmalı.

Kullan-at politikasıyla süregiden yaşamda bir fark yaratmak istiyoruz. Tükettiğimiz her şeyin doğada bir bedeli var ve bu bedelin ağır olmaması için elimizden ne gelirse yapmak bizim görevimiz.

Bir nesnenin hayatınızdaki fonksiyonu doğal yollarla sürmeli. Satın aldığımız her ürün anlamı olan, bağ kurabileceğimiz bir değer ifade etmeli. Çünkü bir ürüne ihtiyacımız olduğu oranda, bağ kurup ona güvenle sahip çıkabiliyoruz.

 

Plastik poşet, streç filmle ilişkimiz onu kullandıktan sonra doğaya çöp olarak bırakmaktan ibaret ve bu atıklar onlarca yıl yok olmuyor. Tüketim toplumu insanı kendinden, etrafındaki insanlardan, doğadan uzaklaştırıyor, yapaylaştırıyor. Ancak hem teknoloji çağına ayak uyduracak kadar pratik hem de bağ kurularak doğaya saygılı olan bir hayat mümkün. Bu bilincin her bireyde filizlenmesi için harekete geçtik. Plastik kullanımı konusunda bilinç arttıkça, tek kullanımlık plastikler hayatımızda azalacak, insan çevresine ve kendi doğasına yakınlaşacak.