SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK İÇİN BELGESEL ÖNERİLERİ

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK İÇİN BELGESEL ÖNERİLERİ

Yaşadığımız her an dünyamızı yeniden keşfetmek, öğrenmek ve onu dinlemek için bir fırsat. 

“Dünyamızı daha iyi bir yer haline nasıl getirebiliriz?”i öğrenmek için, sürdürülebilir yaşam  konulu belgesel/film önerilerimizi senin için sıraladık.

#EvdeKal’dığımız bu günlerde, önerilerimizi izleyip keyifle vakit geçirmen dileğiyle.

Büyükbabamın Bahçesi 

Yaşam ve doğanın dengesi konusunda bize çok şey söyleyen bir film: Büyükbabamın Bahçesi.

Film, büyükbabasına yardım ederken, kendi köklerinin anlamını ve doğanın değerini yeniden keşfeden bir genç adamın hikayesini anlatıyor. Bu süre içinde, büyükbabası sevgiyle baktığı bahçesinin sırlarını onunla paylaşıyor.


 

Minimalizm 

Hepimiz alışveriş yapıyoruz. Ancak yaptığımız hangileri gerçekten ihtiyacımızı karşılıyor?

Temel felsefesi “Az, çoktan fazladır.” olan belgeselin sözcüleri Ryan Nicodemus ve Joshua Fields, minimal bir hayata geçtikten sonra sahip oldukları etkili düşünceleri diğer insanlarla paylaşıyor.

Kapalı Döngü

Döngüsel (sıfır atık) ekonomi gibi oldukça önemli bir konuya yer veren bu belgesel, Antwerp İşletme Okulu’nda Bütünleşik Değer Profesörü olan Prof. Dr. Wayne Visser tarafından Emmy ödüllü yönetmen Graham Ehlers Sheldon işbirliği ile çekilmiş.

Mesajı oldukça net: “Eğer kapalı döngü sistemine geçmezsek bu, gezegenin ve toplumun sonu olur.”

Belgesel uzmanların görüşlerine ve yenilikçi döngüsel ekonomi örneklerine yer veriyor.

Yedikule Bostanları

1500 yıldan fazla bir süre süre kentsel tarım alanı olan Yedikule Bostanları'nın yok olma tehlikesi, eski bostancılardan Recep Eraslan tarafından anlatılıyor.

Yeni Dünya

Çevreci bir yolculuk filmi olan Yeni Dünya’nın yapımcısı iki çocuğu için daha iyi bir yer bulma hayaliyle 4 yıl boyunca Fransa’yı dolaşıyor. Yerel inisiyatiflerle tanışan yapımcı; toplumsal zekadan döngüsel ekonomiye, yerel para biriminden temel gelir fikrine kadar birçok konuya filmde yer vererek izleyiciyi düşünmeye sevk ediyor.

'The Third Industrial Revolution: A Radical New Sharing Economy'

Doğal kaynakların üstel tükenmesi, verimliliğin azalması, yavaş büyüme, artan işsizlik bizi ekonomik modellerimizi yeniden düşünmeye zorluyor. Sosyal ve ekonomik teorisyen Jeremy Rifkin, yeni bir ekonomik sistem oluşturmak için bir yol haritası çiziyor.

 

Etiketler: gelecek, çevre, doğa dostu, belgesel
Mart 28, 2020
Listeye dön