SENİN ÇANTAN KAÇ ATIKSIZ?

SENİN ÇANTAN KAÇ ATIKSIZ?

Çok değil, 10 yıl öncesine kadar kimsenin çok fazla konuşmadığı “sıfır atık” konusunu şimdi tartışıyor, yeni fikirleri öğrenerek deniyoruz. Bu şekilde yerel üreticiyi destekleyerek zehirsiz, doğayı koruyan ürünlere daha çok erişim imkanına sahibiz. 

Sevgili Aslıhan Gürbüz’ün başlattığı #SeninÇantanKaçAtıksız hareketi, bizim için çok değerli. Kurucu ortaklarımızdan Işınsu, bir anne olarak hem kendisi hem de çocukları için yararlı olan atıksız ürünleri paylaştı. Bunların yanı sıra, atıksız yaşama geçmen için yararlı olabilecek diğer fikirlerimizi senin için yazıyoruz.

 

 

 Diş Fırçası

Hepimizin çoğunlukla görmezden geldiği bir konu: Diş fırçaları

“Senede birkaç diş fırçasından ne olur ki?” sorusuna karşılık, dünyadaki milyarlarca insanın (oteldeki tek kullanımlık fırçalar da dahil olmak üzere) kullandığı diş fırçası sayısını düşünmeni istiyoruz.

Hem sağlığın için hem de çevreyi korumak için, bambu diş fırçalarını tercih edebilirsin. Bu fırçalar kullanım süresi bittiğinde komposta dönüştürmeye uygunlar.

 

Sabun

Sabunlar yeniden popüler oldu ve iyi ki oldular!

İçinde zehir taşıyan temizlik ürünlerinin aksine, Badecanlar gibi üreticilerin zehirsiz sabunları, hem doğaya saygılılar hem de cildine zarar vermezler. Işınsu bebeği için de Mediflorafarm zehirsiz katı şampuan ürünlerini kullanıyor.

Sen de cilt tipin için en uygun olan sabun seçeneklerini öğrenip içeriğinin ne olduğunu sorgulayarak güvenle kullanmaya başlayabilirsin.

“Bu sabunları nasıl saklayacağım?” diye düşünüyorsan, pratik bir çözüm olarak balmumlu kumaşları öneriyoruz.  

Bu arada, plastik duş fileleri yerine, kabak lifi tercih edebileceğini söylemiş miydik? Toprağa çözünüp doğaya karışabilen bu lifler başta sert ve kullanılması zor gibi gözükse de, zaman içinde yumuşuyorlar. Bi’ denemende fayda var!

 

 

 Diğer güzellikler

Piyasadaki popüler ürünlerin aksine, içeriğini bildiğin ve güvenle kullanabileceğin deodorantların, cilt toniklerin sayısı hiç de az değil. Otama Balsam, Kudra Cilt Besinleri gibi üreticiler, doğaya zarar vermeyen malzemelerle yaptıkları kişisel bakım ürünlerini keyifle paylaşıyor.

Tarak

Yine “Bir tane plastik taraktan ne olur ki?” demek yerine, bambu tarakları tercih edebilirsin.

Hem doğaya hem de saça saygılı taraklar bırak yardımcıların olsun. :)

 

 

Doğal Yağlar

Ne varsa doğada var. Üstelik en saf ve güzel haliyle. Basit yaraları iyileştirmek için; eczaneden içeriği bilmediğin bir krem almak yerine, zeytinyağı ya da sarı kantaron yağı gibi mucizelerden faydalanabilirsin.

Esansiyel yağlar günümüzde kozmetik alanında çok fazla kullanılıyor. Tabii ki hepsinin cilt tipine uyması ya da sana iyi gelmesi mümkün değil. Bu nedenle güvenilir yerel kozmetikçilerden alışveriş yapmadan önce, ihtiyacın olan ürünler hakkında mutlaka onlara fikir danışmanı öneriyoruz. Homemade Aromaterapi bizim yağlarını denemekten mutlu olduğumuz üreticiler arasında.

Kadınlar İçin

Kadınların adet döngüleri için özel olarak tasarlanan tekrar kullanılabilir adet kapları ve pedler, atık konusunu ortadan kaldırarak doğaya ve insana saygılı çözümler getiriyor. Eğer hayatına bu konularda bir yenilik getirmek istersen, Pamucco veya Organicup gibi siteleri incelemeni öneririz. 

Saklama Araçları

Tüm malzemelerini plastik poşet gibi tek kullanımlık ürünler yerine; bez kese, fermuarlı çanta vb. uzun süre dayanabilen & güvenle koruyabilen araçlarla saklayabilirsin.

Senin de eklemek istediğin öneriler olursa bizimle paylaşabilir, kendi atıksız çantanı #SeninÇantanKaçAtıksız hashtagiyle Instagram’da paylaşabilirsin.

 

 


 
Etiketler: blog, yazi, mumo, kaynak, çevre, doğa, atık yönetimi, atık
Haziran 06, 2020
Listeye dön