MUTFAK İÇİN SIFIR ATIK ÖNERİLERİ

MUTFAK İÇİN SIFIR ATIK ÖNERİLERİ

Tek kullanımlık plastiklere alternatif ürünler için araştırmalarına başladıysan, “sıfır atık” konusu mutlaka ilgini çekmiştir. Üstelik mutfaklar sıfır atık anlayışını benimseyerek değişikliğe başlamak için en kolay yerlerden biri. Dışarıda sürdüğümüz hayatımızda, tükettiğimiz gıdalara ve seçtiğimiz yerlere her zaman çok fazla dikkat edemiyoruz; ancak şimdi çoğunlukla evdeyiz ve evimize giren ürünleri satın alırken, alışkanlıklarımızı değiştirme gücüne sahibiz.

İşte mutfağında etkili bir şekilde uygulaman için sıfır atık fikirlerimiz:

 

1.      Minimale geçiş

Şimdi bize dürüst ol; mutfağında kaç tane aleti, cihazı, saklama kabını sürekli kullanıyorsun?

Mutfağındaki tüm araç gereçlerin bir listesini tutmak, düzenli kullandıklarına çoklu kullanım şekilleri yaratmak ve fazla olanları (bağış vb. yöntemlerle) elden çıkarmak, bu yaşam tarzını benimsemek için ilk adım olabilir..

Yeni bir mutfak aleti alırken her zaman en yeni modele yöneliriz ancak bozulduklarında ortaya çıkan çöp yığınını hiç düşünmeyiz. Mutfağında her işlem için tek tek küçük ev aletleri almak yerine, çoklu kullanım imkanlarına sahip aletleri tercih edebilirsin. 

Diğer mutfak aletlerinde paslanmaz çelik, ahşap ve cam aletlere öncelik verebilir, plastik olanları mümkün olduğu kadar aza indirebilirsin. Tencere tava gibi aletlerde ise teflon, seramik kaplama yerine, uzun ömürlü kullanım için çelik veya demir döküm olanları tercih edebilirsin.

 

 

2.  Eski usül temizlik

Günümüzde her cihaz, yüzey, hatta oda için özel bir temizlik ürünü var. Ancak bunların hepsi kullanışlı değil, üstelik sağlığımıza zarar verme riski çok yüksek. Beyaz sirke ve suyun muhteşem temizleme gücü, her zaman en iyisi. 

Bir cam sprey şişesine 1 birim sirke ve 4 birim su koyup, üstüne koku vermesi için birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilirsin. Elde ettiğin sıvıyı çok amaçlı temizleyici olarak; mutfağında tezgahlarda, ocakta, pencerelerinde hatta zeminde bile kullanabilirsin. Bulaşıkların için ise ekolojik deterjanları ya da arap sabununu tercih etmen doğaya daha az zarar verecektir. Eğer ovma işlemleri için daha güçlü bir şey arıyorsan karbonatı deneyebilirsin.

Sünger yerine tahta bulaşık fırçalarını ve kabak lifini tercih edebilirsin. Mağazalardan alınan süngerlerin çoğu aslında tek kullanımlıktır ve bakteri tutma eğilimindedir. Üstelik bunlar petrolden üretiliyor, içerikleri geri dönüşüme uygun değil ve tek kullanımlık plastik ambalajlarla satışa sunuluyor. Ahşap bulaşık fırçaları ya da kabak lifi ise, kullanma süresi bitiminde kompost edilebilir ve doğaya geri dönüştürülebilir malzemelerdir.

 

 

3.  Toplu satın al

Yeniden kullanılabilir bez çantalar hemen hemen hepimizin hayatına girdi, evet. Ancak paket gıdalarımızı satın alırken ortaya çıkan ve geri dönüşüme uygun olmayan ambalajlar konusunda çok azımız harekete geçiyoruz. 

Gıdaları satın alırken ortaya çıkan ambalaj atığını engellemek için çözüm: toplu / açık bir şekilde almak. Yaşadığın yerde, mutlaka bir yerel market vardır ve bakliyat vb. gıdaları açık satıyordur. Kendi ambalaj malzemelerini getirerek bakliyatları, sebzeleri, meyveleri satın alman ortaya çıkan plastik ambalaj kirliliğini azaltacaktır.

Toplu aldığın bakliyat ürünlerini evde cam kavanozlara aktarabilirsin. Bu şekilde hem estetik hem de plastik kullanımını azaltan bir çözüm bulmuş olacaksın. 

 

4.  Tabii ki kompost!

Mutfakta tüketime uygun olmayan gıdaları çöpe atmak yerine muhteşem bir önerimiz var: Kompost!

Sebzeler, meyveler, çay atıkları, bozulmuş yemekler, yoğurt, peynir, süt.. Mutfakta israf olan her şey kompost yapımı ile toprağa karışabilir ve tekrar işe yarayabilir. 

Artan kahve ve çay sularını biraz su ile karıştırıp bitkilerini sulayabilirsin. 

Evin için temin edeceğin bir kompost kovası ile, yapım tarifini öğrenerek sen de gübre hazırlayabilir ve doğanın korunmasına katkıda bulunabilirsin. Eğer istersen Kokopelli Şehirde isimli web sitesindeki kompost yapım eğitimlerini takip edebilirsin.


 

5. İçecekler İçin Çözümler

Kahve senin de “olmazsa olmaz”ın mı?

Yeniden kullanılabilir kahve filtrelerine geçmek demek, çöp olan ve tekrar kullanılamayan kahve kağıtlarına son vermek demek. En sevdiğin kahveden demlerken, tekrar kullanılabilir filtreleri tercih ederek doğaya daha az zarar vermek istemez misin?

İnternette çoklu kullanıma uygun olanları bulmak mümkün; ancak daha pratik ve az masraflı bir çözüm için evde bulunan eski bir tülbenti değerlendirebilir ve kendi filtreni dikebilirsin. 

Bunun yanı sıra; organik pazarlardan aldığın sebze saplarını biriktirerek baharatlarla karıştırıp farklı sebze suları deneyebilirsin. Artan yemekleri diğer yemeklerle birleştirmek ya da bozulmaya yakın olan sebzeleri katı meyve sıkacağında birleştirip yeni içecek türleri denemek gıda israfı konusunda işini çok kolaylaştıracaktır. 

Yazdığımız bu önerilerin yanı sıra, alternatif çözümleri incelemek istersen, 2019 yılında Momentum Sosyal Girişimcilik Programı’nı kazandığımız Garanti BBVA’nın hazırladığı blog yazısını da inceleyebilirsin.

 

 

 

Etiketler: blog, yazi, mumo, kaynak, çevre, doğa, atık yönetimi, atık
Haziran 02, 2020
Listeye dön