Dünyanı Korumaya Mutfaktan Başla

Dünyanı Korumaya Mutfaktan Başla

Bugüne kadar üretilen plastik içerikli malzemelerin sadece %9’unun geri dönüştürülebildiğini biliyor musun? Bu malzemelerin geri dönüşüm için en fazla birkaç defa uygun olduğunu görmek, maalesef atık yönetimi sürecinin beklenildiği gibi olmadığını ortaya çıkarıyor.

Dünyada yayılan geri dönüşüm hareketi, atık miktarını azaltmayı hedeflese de bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar oldukça sınırlı. Üstelik geri dönüşüm beklediğimiz kadar etkin şekilde uygulanamıyor. Geri dönüşüm hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası, Hepimiz geri dönüşümün hayatımızın bir parçası olduğunu kabul ediyoruz ama uzun vadede sürdürülebilir bir gelecek için yapılması gerekenleri ya eksik yapıyoruz ya da birilerinin bizim için yapmasını bekliyoruz.

Geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakmak için, büyük ölçekte üretim yapan şirketlerin sorumlulukları çok fazla. Diğer yandan bireysel olarak yapılan her çalışma ise çevrenin korunmasına katkı sağlıyor. Artık günümüzde, bireysel kullanıcı deneyimleri çok fazla ön planda tutuluyor ve değerli görülüyor. Atıkları azaltmak için uygun yolları araştıran ve deneyimlerini paylaşan herkes çevrenin korunması için bir “influencer” olma potansiyeli taşıyor. Gıda tüketimi, atık yönetimini etkileyen başlıca konulardan biri olduğu için bu konuda bireysel olarak neler yapılabilir, biz de önerilerimizi yazmak istedik.

Eklediklerimiz şimdilik sadece gıda tüketimiyle ilgili. İleri dönemde farklı detayları seninle yeniden paylaşacağız. Sen de fikirlerini her zaman bizimle paylaşabilirsin. Alışveriş yapmadan önce mutlaka buzdolabında ne var ne yok, kontrol etmeni öneririz. Genelde alınan gıdaların birçoğu ihtiyaç fazlası oluyor. Tüketimi dengelemek için, fazla alınan gıdaların buzlukta saklanmasını öneriyoruz.

  • Karbon ayak izini azaltmak için, mümkünse mevsiminde yetişen yerel gıdaları tüketebilirsin. Semt pazarları bu sürecin bir parçası olarak çok değerliler. Alışverişe çıkmadan önce bir yemek planı yapmanı öneririz.
  • Matara, su ve diğer içeceklerin için vazgeçilmezin olsun. Özellikle kafelerden su rica edebilirsin. Eğer satın almaya bir şekilde mecbur kalırsan, lütfen suyunu cam şişede al. Kahveni termosla aldığın takdirde indirim kazanmanı sağlayan #KahvemTermosta hareketini biliyor musun?
  • Baharat ve bitki çayları seçerken paketli ürünler satın almana gerek yok. Yanında getireceğin cam kavanozlar aktarda tartılan ürünleri eve götürmek için işe yarayacaktır.
  • Tükettiğin kış meyvelerinin kabuklarını saklayıp kurutup bitki çaylarına eklemek, onlara hoş bir aroma katacaktır. Poşet çay kullanmak zorunda değilsin, aktarlarda çok çeşitli bitki çayları var. <3
  • Aldığın her sebzenin artığı güzel çorbalar yapmak için bir fırsata dönüşebilir.
  • Ofiste en sevdiğin fincanını kullanmak, kağıt & plastik bardak tüketimini minimuma indirecektir.
  • Dışarıdan yemek siparişi verdiğinde plastik çatal & kaşık istememek senin elinde. <3 Hem kim plastik bir çataldan yemek yemek ister ki. :)
Etiketler: çevre, koruma, dünya, geri dönüşüm, sıfır atık, plastik
Ocak 30, 2020
Listeye dön