MUMO BİLGİLENDİRME REHBERİ

MUMO BİLGİLENDİRME REHBERİ

Mumo ile tanışmak istiyorsun ancak kafan karışık. Bu çok normal ve seni çok iyi anlıyoruz. :)

Mutfağında tek kullanımlık plastik alternatifi, yeni bir ürün deneyimlemeden önce, kafandaki soru işaretlerinin gitmesi adına sana bazı bilgilendirme notları hazırladık. İşine yarayacağını umuyoruz.

Balmumlu kumaşlarla ilgili aklına takılan her soru, öneri için bizimle iletişime geçebilirsin.

 

                                                    

 

Mumo’nun içeriğinde ne var?

Doğaya zarar vermeden, gıdayı koruyarak saklayan Mumo’da; hindistan cevizi yağı, çam ağacı reçinesi ve tabii ki balmumu var. Bu içerikler organik sertifikalı pamuklu kumaşa yediriliyor, kumaş kurutuluyor ve arkasından paketlenerek sana ulaştırılıyor.

Balmumu kumaşın içeriği tamamen antibakteriyel etkiye sahip. Bu da saklanan gıdanın uzun süre taze kalmasını sağlıyor.

Bu içerik gıdaya zarar verir mi?

Bu içerikler gıdaya zarar vermek bir yana; onu koruyor, bozulmasını ve kokmasını geciktiriyor. Bize inan, peynirlerini saklamak için hiç bu kadar güvenli bir yer olmamıştı. :)

Mumo kaç defa kullanılır?

Çok! Zaten olayı bu. Tek kullanımlık plastikler, sadece bir defa kullanıldıkları için hem çok işlevsizler hem de doğaya inanılmaz ölçülerde zarar veriyor. Bu ise bizim içimize hiç sinmiyor.

Mumo’lar kullanım talimatlarına uyulduğu sürece 100 defadan fazla güvenle kullanılabiliyor. (Evet, test ettik :)) 

Kullanımı kolay mı?

Balmumlu kumaşlar elinin ısısı ile kolayca şekil alır ve eski haline kolaylıkla geri döner. Birkaç saniye elinde tutarsan mühürlenecektir.

 

                                                 

Hangi boy / model benim için uygun?

Her kişinin mutfakta geçirdiği süre, yeme alışkanlıkları vb. koşullara bağlı olarak seçtiği Mumo’lar değişebiliyor. Bu nedenle ilk Mumo seçimini yaparken farklı boyları içeren paketleri denemeni öneriyoruz.

Örneğin 4 parça Mumo’dan oluşan tanışma paketinde; küçük, orta, büyük ve dev boy Mumo’lar bulunuyor.

Küçük boy Mumo (20x20cm) ufak kaseleri kapatmak, yarım kalmış elma, avokado vb. sebze meyveleri saklamak için çok ideal. Avokado bildiğin gibi çabuk kararan bir gıda, ne kadar uzun süre dayandığını görünce şaşıracaksın.

Orta boy Mumo (26x26cm) kaseler için, tost vb. atıştırmalıkları saklamak için, peynirleri taze tutmak için çok ideal.

Büyük boy Mumo (32x32 cm) özellikle büyük kapların ağzını kapatmak, dilim ekmek sarmak ve demet yeşillikleri saklamak için ideal.

Dev boy Mumo’yu ise en çok büyük borcamların ağzını kapatmak, birkaç demet yeşilliği bir arada veya büyük ekmekleri #TazeTut’mak için kullanıyoruz.

Farklı seçeneklere ulaşmak istersen 7 parçadan oluşan Mumo aile paketini veya 3’lü karma seti deneyebilirsin. 

Balmumlu kumaşlar haricinde Mumo’nun kese formunda çeşitleri de var. Özellikle ilk defa deniyorsan orta (23x32cm) ve büyük boy Mumo’nun (30x45 cm) bir arada yer aldığı kese setimizi denemeni öneririz.

Özellikle bakliyat, kuruyemiş, ekmek gibi taneli ya da büyük hacimli gıdalar için büyük boy keseler çok uygun.Orta boy keseler sandviç gibi atıştırmalıkları, meyveleri ve hamur işi ürünlerini saklamak için kullanışlı oluyor. Küçük boy keseleri ise en çok küçük taneli meyveleri ve bir porsiyonluk atıştırmalıkları saklamak için uygun.

Et ile teması uygun mu?

Et ürünlerinde oluşabilecek bakteriler soğuk suda yıkanarak giderilmiyor, bu nedenle ete direkt temas etmesini önermiyoruz.

Gıdalar ne kadar uzun süre taze kalır?

Her gıdanın saklama koşulları farklı olduğu için net bir süre veremiyoruz ancak normalden iki kata kadar fazla sürelerde gıdaların taze kaldığını mutfağımızda gözlemliyoruz.

                                                     

 

Buzdolabında mı? Buzlukta mı?

İkisi de olur! Buzluktan çıkardıktan sonra eski formuna geri dönmesi için bir süre beklemeni rica ederiz.

Nasıl yıkamalıyım?

Bu bizim için çok önemli. Balmumlu kumaşların ilk günkü gibi kalması için mutlaka soğuk su ile elde yıkamanı öneriyoruz. İçeriğindeki balmumu sıcakta eriyen bir yapıya sahip. Dilersen yıkama işlemini ekolojik deterjan ve kabak lifi ile gerçekleştirebilirsin.

Sıcak bir yere koysam/ sıcak ürünler sarsam ne olur?

İçeriğindeki balmumu erir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Lütfen yapma. :)

Farklı amaçlar için kullanabilir miyim?

Hamurunu yoğurmak ya da şekil verip saklamak için kullanabilirsin. 

Ekmek vb. ürünlerin kesilmesi için zemine konulmasını önermiyoruz. Yumaş yırtılabiliyor. 

Hemen kullanmalı mıyım?

Mumo hammaddeleri yaşayan doğal ürünler, kullanmadan bekletirsen sertleşebilirler. Bu nedenle alır almaz yıkayıp hemen kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Mumo’nun bir kullanım süresi var mı?

Mumo’ların bir kullanım süresi yok, eğer zaman içinde kullanım sonucu yumuşaklığını kaybederse Mumo evde yapım kitini alarak kumaşlarını yenileyebilirsin ve bu harika bir şey. Doğaya atık bırakmak zorunda değilsin. Döngüsel ekonomiyi destekleyen Mumo’lar tekrar tekrar kullanıma uygun olabiliyor. <3

                                          

Mumo’lar yanıcı mı?

Kesinlikle evet, çok kolay tutuşuyor. Bu nedenle kullanımı sırasında dikkatli olmanı rica ediyoruz.

Sürdürülebilir bir gelecek adına atılan her bireysel adım bizim için çok değerli. Bu nedenle buzdolabı poşeti, streç film gibi tek kullanımlık plastikler yerine Mumo’yu tercih ettiğin için teşekkür ederiz.

Etiketler: blog, yazi, mumo, kaynak, çevre, doğa, atık yönetimi, atık, soru
Mayıs 10, 2020
Listeye dön