BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK 8 ÖNERİ

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK 8 ÖNERİ

Kendi sağlığımız korurken çevremizden de sorumlu olduğumuz zor zamanlardan geçiyoruz. Bu nedenle  günlük hayatın pratiğinde, bağışıklık sistemini güçlendirecek ve daha iyi hissetmeni sağlayacak bazı yöntemleri senin için blog yazımıza ekledik.


  • Sabun ve bol su ile düzenli olarak ellerini yıkaman şart. Dışarıdan geldiğimizde, insanlarla temas ettiğimizde ve tuvaletten sonra yıkamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bu süreçlere yemek hazırlık ve yeme zamanlarını, hasta bakım sonrasını, çöp atılan zamanları da dahil etmemiz gerekiyor. Ellerini gün içinde  sık sık, en az 20 saniye boyunca yıkaman, istenmeyen durumlardan korunmanı sağlayacaktır.
 
  • Kişisel bakıma önem ver. Kendine yapacağın her bakım seansı hem sağlıklı kalmanı sağlayacak, hem de moralini yükseltecektir. Hayatına devam ederken kendinle ilgilenmeyi ve kendi ihtiyaçlarına değer vermeyi unutma.
 
  • Satın aldığın meyve, sebze vb. gıdaları iyi bir şekilde yıkadıktan sonra tüketmeye özen göster. Biz zararlı ilaç etkilerinden korunmak için gıdaları bir süre karbonatlı ve sirkeli suda bekletiyoruz. Gıdaları mümkün olduğu kadar taze bir şekilde tüketmeye özen göster. 
 
  • C vitamini en büyük destekçin. Taze sıkılmış bir bardak portakal suyu ya da özenle hazırlanmış bir kış çayı her zaman yanında olsun. Bağışıklık sistemini korumak için zencefil, kırmızı biber, sarımsak gibi gıdalar bol bol mutfağına girsin. 
 
  • Su ihtiyacını mutlaka ama mutlaka gidermeye bak. Günde 2,5-3 litre su vücudunda neleri değiştiriyor bilemezsin. 
 
  • Düzenli egzersiz bağışıklık sisteminin korunması için çok yardımcı. Bu sıralar yoga merkezleri sitelerinde ücretsiz videolar yayınlıyor, bunları deneyerek vücudunu harekete geçirebilirsin. Özellikle bağışıklık güçlendirici yoga pozisyonlarını denemeni tavsiye ederiz. 
 
  • Haberler karşısında zaman zaman paniğe kapılıyoruz ve bu çok normal. Önemli olan stresini etkin bir şekilde yönetmeni sağlayacak yöntemleri bulmak. Meditasyon bu dönemde rahatlamak için harika bir yol olacaktır.
 
  • Son olarak kaliteli bir uyku uyumaya her zaman özen göster. Zamanında alınmış uyku, vücudunu yenileyip seni daha dirençli yapacaktır. 
 

Etiketler: blog, yazi, mumo, kaynak, çevre, doğa, atık yönetimi, atık, sağlık, hastalık, yaşam
Mart 25, 2020
Listeye dön