Bu Dünya Gıda Günü'nde Sen de Bir Şey Yapabilirsin

Bu Dünya Gıda Günü'nde Sen de Bir Şey Yapabilirsin

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. Dünya Gıda Günü’nün FAO tarafından geçtiğimiz sene belirlenmiş olan teması #ZeroHunger (#SıfırAçlık). Bu tema aynı zamanda BM’in 2030 yılı için belirlemiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ikincisi.

 

FAO; gıda israfını azaltmak ve bireylerin konu hakkındaki bilincini artırmak için hem kendi internet sitesinden sürdürülebilir beslenme önerilerinde bulunuyor, hem de birçok ülkede güvenilir ve tanınmış isimler ile anlaşarak konunun daha fazla gündemde kalmasını sağlıyor. Buradan FAO’nun daha az atıklı ve sürdürülebilir beslenme önerilerini inceleyebilirsin.

 

Buna ek olarak ülkemizde Dilara Koçak ve Gamze Cizreli gibi isimler BM ile işbirliği içinde bu bilinci yaygınlaştıracak projelerde çalışıyorlar. Dilara Koçak’ın daha önce yapmış olduğu bir röportajda sürdürülebilir beslenme ile ilgili söyledikleri şu şekilde:

 

‘Sağlıklı beslenirken hem ürettiğimiz atığı azaltmak hem de doğayı korumak mümkün. Bu konuda hayvansal kaynaklı besinlerin tüketiminin azaltılması; sebze-meyveler ve tahıl ürünlerinin tüketiminin artması ön plana çıkıyor. Çünkü 9 milyar insanın, hayvansal kaynaklı proteinle beslenerek doyurulması mümkün değil. Bir kilogram tahıl üretilmesi için bin 500 litre su gerekirken, bir kilogram et üretilmesi için 15 bin litre su gerekiyor. Hem kendimizin hem de gezegenimizin iyiliği için bitkisel protein kaynakları olan yağlı tohumlar ve kuru baklagillere daha fazla ağırlık vermek yerinde bir davranış olacaktır. Bunun yanı sıra sürdürülebilir balıkçılığı desteklemek, yerel market ve manavlardan alışveriş yapmak da önemli.’

 

Gazme Cizreli ise Eylül ayında BM’in bir toplantısında yaptığı konuşmasında dünyada her gece 815 milyon kişinin aç uyuduğunu buna rağmen gelişmekte olan ülkelerde gıda kaybının yüzde 40’ının hasat ve depolama sırasında olduğunun altını çizdi. ‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ projesiyle yerel tarımı ve kadının sosyal hayattaki gücünü desteklemeye yönelik girişimlerinden de bahseden Cizreli, proje kapsamında ürün aldıkları kadınların hayatlarına nasıl dokunduklarına da değindi.

 

Biz de Mumo ile gıdaları iki kata kadar daha uzun süre taze kalmasını sağlayarak evde oluşan gıda israfını azaltmaya katkı sağlıyoruz. Buna ek olarak bireysel olarak yapabileceklerin için FAO’nun Sürdürülebilir bir gelecek için önerdiği eylemler şunlar:

 

  • 1.Hazır paketlenmiş gıdalar yerine açık ve işlenmemiş gıdaları tercih etmek

  • 2.Geleneksel, yerel ve mevsimine uygun gıda tüketmek

  • 3.Balık ve et ürünlerinde sürdürülebilir üretim yapan üreticileri tercih etmek

  • 4.Taze tutmak ve israfı azaltmak

 

Eğer daha fazlasını merak ediyorsan buradan da 2019 Dünya Gıda Günü hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

 

  • Tüm bunlara ek olarak gıdaların daha uzun süre taze kalsın ve daha az gıda israfı olsun diye bu hafta boyunca (14 Ekim - 20 Ekim 2019) tarihleri arasında 130TL ve üzeri tüm siparişlerinde bir adet küçük boy Mumo hediyemiz.

 

Sipariş vermek için buraya tıklayabilirsin.

Etiketler: Dünya Gıda Günü
Ekim 14, 2019
Listeye dön